wtorek, 28 kwietnia 2015

1.Tunezja

Nadawca: Mohamed Elloumi

TUNEZJA
الجمهورية التونسية
Republika Tunezyjska


Tunezja (Tunis, Republika Tunezyjska – Al-Dżumhurija at-Tunisija, )
– państwo arabskie leżące w północnej Afryce nad Morzem Śródziemnym. Graniczy z Algierią i Libią. W latach 1881–1956 pod protektoratem Francji. Od 12 listopada 1956 roku w ONZ, a od 1 października 1958 r. członek Ligi Państw Arabskich. Stolicą kraju jest Tunis, a inne większe miasta to: Safakis, Arjana, Bizerta (Banzart), Kabis (Gabés), Susa (Sousse).

Położenie


Tunezja położona jest w Afryce Północnej i zajmuje powierzchnię wielkości połowy Polski. Wybrzeże Tunezji na północy i wschodzie opływa Morze Śródziemne. Północ kraju jest górzysta i gęsto zalesiona. Im dalej na południe, ukształtowanie terenu zmienia się w coraz bardziej płaskie i suche aż do obszaru szotów (słone jeziora, zazwyczaj wyschnięte) wyznaczających początek strefy saharyjskiej.

Klimat


Na wybrzeżu klimat śródziemnomorski. Na wschodnim wybrzeżu bardziej suchy. Na północy występuje klimat podzwrotnikowy, od pośredniego między morskim a kontynentalnym, na południu zwrotnikowy skrajnie suchy-kontynentalny.4 komentarze:

 1. Tunezja to swego czasu był tak popularny kraj odwiedzany przez Polaków, ale po tym ataku w muzeum nie wiem, czy dalej tak będzie...
  Pocztówka jest świetna! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękna pocztówka, i ten zachód słońca :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Pocztówka bardzo ładna, szczególnie ten środkowy widok z wielbłądem, który bez wątpienia kojarzy się z Tunezją :)

  OdpowiedzUsuń